Linkosuon aurinko loistaa entistä kirkkaammin pääkaupunkiseudulla, kun uusi lounasravintola avautuu Helsingin Vallilaan, Teollisuuskatu 33:een. Ravintola Rouhea by Linkosuo avaa ovensa 18. elokuuta 2025. Avajaisia juhlitaan 1.9.
Linkosuolla on pitkä kokemus elintarvike- ja ravintola-alalta, ja viime vuodet kasvua on haettu lounasravintolatoiminnasta. Helsingin Vallilaan avautuva Rouhea on Linkosuon yhdeksäs lounasravintola ja kolmas pääkaupunkiseudulla. Rouhean lisäksi Helsingissä palvelevat lounasravintolat Ravintola Snygg Kalasatamassa, Ravintola Alvar Alma-talossa Alvar Aallon kadulla sekä aula- ja kokouspalveluita tarjoava Café Linkosuo Esplanadi.
”On mahtavaa, että Linkosuon aurinkoa saadaan Vallilan särmikkäälle ja rouhealle Teollisuuskadulle. Uskomme, että kotimaisista raaka-aineista valmistuva, korkealaatuinen ja aidosti herkullinen lounas vetää puoleensa lähiseudun lounastajia. Panostamme tuotteisiin ja palveluun – lounaamme on päiväsi kohokohta”, kertoo Linkosuon aluepäällikkö Hanna-Mari Valkonen, joka vastaa uuden toimipisteen avauksesta.
Rouhea palvelee arkisin 8-14 ja muina aikoina tilauksesta. Arkisin tarjolla on runsas ja monipuolinen aamiainen ja lounasaikaan noutopöydässä tarjoillaan herkullinen buffet sekä lautasannoksena tilattava päivän Chef´s annos. Linkosuon lounasravintoloissa huomioidaan niin liharuoista pitävät kuin kasvis- ja vegaaniruokailijat.
Rouhea avaa ovensa 18. elokuuta, ja avajaisia juhlitaan 1.9. Silloin luvassa on myös herkullisia avajaistarjouksia. Kerromme niistä lisää myöhemmin Rouhean sivuilla. Pysy kuulolla!













